Rodzaje grzejników: grzejniki drabinkowe

Jaki grzejnik zastosować w łazience w przypadku gdy ogrzewamy dom tradycyjnym „centralnym”. Jedną z możliwych opcji jest grzejnik drabinkowy. Kilka lub kilkanaście kolektorów poziomych i dwa pionowe kolektory, najczęściej o idealnie okrągłej średnicy, choć te pionowe równie często w przekroju przypominają literę D – to popularne drabinki najczęściej montowane w łazienkach. Zdarza się je spotykać również w innych pomieszczeniach, zwłaszcza drabinki w wersjach dekoracyjnych.
Grzejniki drabinkowe swoją nazwę zawdzięczają wyjątkowemu podobieństwu do drabinek, a przypisane są głównie do łazienek z tego prostego względu, że idealnie sprawdzają się jako suszarki na ręczniki czy drobne pranie. Ich specyficzna budowa pozwala na wmontowanie dodatkowego elementu grzewczego w postaci grzałki, dzięki czemu nawet grzejniki pracujące w sezonie grzewczym w instalacji wodnej, tj. grzejniki zasilane kotłem, mogą być wykorzystane poza sezonem – wystarczy podłączenie do prądu.
Podstawowym materiałem wykorzystywanym w produkcji grzejników drabinkowych jest stal, ale oprócz stalowych spotkamy też drabinki wykonane z miedzi i stopów z innymi metalami. To, z jakiego metalu są wykonane, jest o tyle nieistotne, że dzisiejsze technologie pozwalają na mieszanie metali w instalacji – wystarczy zastosowanie odpowiedniej powłoki lub zabezpieczenie instalacji płynem zapobiegającym korozji elektrolitycznej.
Stal oraz miedź równie dobrze przewodzą energię cieplną, a ponieważ w grzejniki drabinkowe wyposażane są głównie łazienki, tj. pomieszczenia, w których jest lub okresowo bywa wilgotno, najważniejsze są nałożone w procesie produkcji powłoki lakiernicze stanowiące zabezpieczenie antykorozyjne.
Do grzejników drabinkowych, oprócz grzałek, można dobrać również dodatkowy osprzęt, ułatwiający wykorzystanie ich w charakterze suszarek czy stałych wieszaków na ręczniki. Podsumowując, grzejnik drabinkowy jest wart uwagi gdy szukamy kaloryfera do swojej łazienki.

Komentowanie jest zakończone.